Resultaten sensibilisering en controleacties e-step

Gepubliceerd op maandag 24 maart 2025 15 u.
Te jong, te wild, te snel? Dan volgt de boete wel! Campagne e-steps afgerond met controleacties.

Eind februari lanceerde stad Vilvoorde een grote bewustmakingscampagne rond verantwoordelijk rijgedrag op e-steps. Op verschillende plaatsen in de stad konden de belangrijkste regels nagelezen worden op duidelijke affiches en banners. De gemeenschapswachten gingen op pad om jongeren actief aan te spreken en uit te leggen welke regels van toepassing zijn. Het sluitstuk van de campagne was de handhavingsweek van 10-16 maart 2025, waarin PZ VIMA actief controleerde en bestuurders beboette. Gevaarlijk opgedreven e-steps werden in beslag genomen.

Bestuurders van de e-step moeten minstens 16 jaar oud zijn en zich aan dezelfde verkeersregels houden als fietsers. Zij zijn o.a. verplicht te rijden op het fietspad en mogen geen passagiers vervoeren. Bovendien is de snelheid beperkt tot 25 km per uur.

52 E-STEPS INGEHOUDEN OF IN BESLAG GENOMEN

Tijdens de controleactie werden 27 steps in bewaring genomen omdat de bestuurder minder dan 16 jaar oud was. De e-steps zullen worden teruggegeven in het bijzijn van de ouders van de minderjarige overtreders. Alle minderjarige overtreders krijgen bovendien een uitnodiging om een verkeersles bij te wonen over verantwoord rijgedrag met een e-step, georganiseerd door de dienst veiligheid en preventie van stad Vilvoorde in samenwerking met PZ VIMA. Voor wie de les gevolgd heeft, bestaat de mogelijkheid dat het dossier zonder gevolg geklasseerd wordt door het parket.

Daarnaast werden 25 e-steps in beslag genomen omdat ze sneller reden dan 25 km per uur. In sommige gevallen konden de e-steps snelheden halen tot 100 km per uur! Deze steps vormen een gevaar voor de bestuurders en andere weggebruikers; ze werden bijgevolg in beslag genomen. Ze zullen na verbeurdverklaring door de rechtbank mogelijks vernietigd moeten worden.

De jongste bestuurder was 14 jaar oud en haalde snelheden van 70 km per uur op zijn step. Ook werd een step in beslag genomen die snelheden tot 100 km per uur behaalde. De bestuurders werden beboet.

Er werden ook 9 processen-verbaal opgesteld voor het rijden met 2 personen op één step en 11 andere processen-verbaal wegens onaangepast rijgedrag.

TEVREDEN TERUGBLIK OP EEN GESLAAGDE ACTIE

Stad Vilvoorde en PZ VIMA blikken tevreden terug op een geslaagde actie en uitstekende samenwerking tussen de verschillende partners. Dankzij de gezamenlijke inspanningen en de toewijding van politie, gemeenschapswachten, dienst communicatie en dienst veiligheid en preventie van de stad Vilvoorde en het parket Halle-Vilvoorde kon het bewustzijn onder jongeren vergroot worden, en werd een duidelijk signaal gegeven aan alle weggebruikers dat roekeloos rijgedrag niet getolereerd wordt.

We waren goed voorbereid op deze controleweek. We luisterden vooraf naar onze inwoners op welke plaatsen en tijdstippen ze onveilig rijgedrag vaststellen door bestuurders van E-steps. Op deze plaatsen stelden we ons dan gericht op. Elke dag kozen we voor een andere opstelplaats. Op hetzelfde ogenblik reden we ook mobiele fietspatrouilles rond deze opstelplaatsen en konden we ook zo tientallen overtreders uit het verkeer halen. De overtreders werden als het ware verrast gezien we hun snel konden spotten. Er werkten zelfs politiemensen in burger mee. Zo konden we efficiënt werken, geen enkele overtreding werd door de vingers gezien. Het einde van deze controleweek betekent niet het einde van onze acties. We zullen onaangekondigde acties blijven uitvoeren, net zoals we dit ook doen aan het station in Vilvoorde inzake overlast.”, aldus hoofdinspecteur Glen Leyers die de politieacties in goede banen leidde.

Deze samenwerking toont aan hoe effectief een geïntegreerde aanpak kan zijn in het aanpakken van lokale problemen en het bevorderen van een veilige en leefbare omgeving voor iedereen.